W dzisiejszych czasach, gdzie na człowieka nakładana jest nadmierna presja, nieodłączną sferą życia codziennego jest zjawisko stresu. Nie ma jednej definicji stresu, jednak można ją sformułować jako reakcje organizmu na wydarzenia zakłócające jego równowagę. Stan, który towarzyszy nam w codziennych trudnościach.
Stres pojawia się zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Na przestrzeni lat stale zmieniają się czynniki wywołujące stres. Pojawia się on w momencie, gdy jesteśmy obciążeni na przykład: zbyt dużą ilością pracy, czeka nas ważne spotkanie, wizyta u lekarza, rezultat procesu rekrutacyjnego i wiele innych. Tak naprawdę zjawisko to u każdego może oddziaływać inaczej. U jednej osoby może motywować do działania, u drugiej natomiast mieć negatywne skutki, które mogą oddziaływać na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Wpływ na życie prywatne i zawodowe
Stres powiązany z pracą może oddziaływać na nasze życie prywatne i na odwrót. Problemy w jednej sferze często przenoszą się na drugą. Poświęcamy większość swojego życia na pracę zawodową. Stajemy się coraz bardziej zabiegani, brakuje nam czasu na rzeczy, które powinny być najważniejszymi wartościami jak rodzina i zdrowie. Trudno oderwać myśli od obowiązków w pracy podczas wspólnego obiadu z partnerem, przyjaciółmi czy rodziną, lub odwrotnie – zrelaksować się wśród najbliższych, gdy w pracy czeka na nas dużo zadań do dokończenia. Napięcie panujące w miejscu pracy może mieć duży wpływ na nasze relacje osobiste. Zmęczenie oraz frustracja mogą prowadzić do niepotrzebnych sprzeczek czy konfliktów.
Przez ciągły pośpiech i goniące terminy zapomina się o tym, że czas jest bezcenny. Niektórzy są tak pochłonięci sukcesami zawodowymi, że zapominają o wszystkim co się dzieję wokół, co może przekładać się na negatywny wpływ na sprawy prywatne i zdrowie. Wpływ stresu może mieć bardzo szkodliwe skutki na nasze zdrowie psychiczne. Może ukazywać się jako problemy z koncentracją, bezsenność czy uczucie ciągłego napięcia, co ma przełożenie na codzienną wydajność oraz jakość życia. Zdrowie fizyczne, zaczynając od spadku odporności, skurczów w brzuchu czy częstych migren i wiele innych. Nadmiar tego zjawiska w naszym codziennym życiu może mieć nieodwracalne skutki, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.
Sposoby radzenia sobie ze stresem
Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele, jednak jest to bardzo indywidualna kwestia co dokładnie komu przypasuje. Poniżej kilka przykładów co pomaga mi, a może pomóc i Wam:
- Odpoczynek – wiem, że łatwo mówić, ale puszczenie swojej ulubionej playlisty, czytanie książki czy obejrzenie komfortowego serialu może oderwać nas od codziennych przeciwności.
- Rozmowa – czy to z bliską koleżanką, partnerem czy członkiem rodziny, mówienie otwarcie o swoich trudnościach może znieść z nas ciężar dzięki czemu poczujemy się lepiej.
- Aktywność fizyczna – tu już w zależności kto co lubi – u mnie sprawdza się nawet zwykły spacer na świeżym powietrzu.
- Wyjście z domu – przy pracy w trybie hybrydowym warto jest po prostu wyjść z domu – samemu z książką do kawiarni czy z przyjaciółką na obiad – oderwanie się od codzienności pomaga się odprężyć, dzięki czemu ładuje się baterie i może to zwiększyć naszą efektywność.
- Spisywanie myśli – od niedawna zaczęłam spisywać codzienne myśli oraz rzeczy czy wydarzenia za które danego dnia jestem wdzięczna i szczerze zmieniło to moje podejście. Potrafi zmienić to nasz nastrój, postrzeganie niektórych kwestii i zdecydowanie docenić co mamy.
To jedynie niektóre ze sposobów radzenia sobie ze stresem z których ja korzystam. Kluczem do utrzymywania równowagi między stresem w życiu prywatnym i zawodowym jest świadome zarządzanie tym zjawiskiem i stosowanie skutecznych strategii radzenia sobie z nim. Dbając o zdrowie psychiczne i stosując zdrowe nawyki, możemy zminimalizować negatywne skutki stresu, czerpiąc radość zarówno z pracy, jak i z życia prywatnego.
|