Przeprowadzając rozmowy z kandydatami myślę, że w 80% w zapytaniu o to na czym zależy komuś w nowej firmie otrzymuje odpowiedź – dobrej atmosferze w pracy. Większość osób szukających nowej pracy jako jeden z czynników przez który rezygnują z obecnego miejsca pracy podają nieodpowiednią atmosferę. Dlaczego jest to tak istotne i jak można o to dbać w firmie?
💪Niezależnie czy pracujemy w małej firmie, czy dużej korporacji atmosfera jaka panuje na co dzień w pracy może wpływać na nasze samopoczucie czy efektywność. Ma ona ogromne znaczenie dla wielu aspektów funkcjonowania organizacji.
Oto kilka przykładów, dlaczego jest tak istotna:
✅ Motywacja i zaangażowanie pracowników – odpowiednia atmosfera sprzyja motywacji pracowników do wykonywania swoich obowiązków z zaangażowaniem. Osoba, która czuje się doceniona i szanowana jest bardziej skłonna do wkładania dodatkowego wysiłku w swoją pracę. Dodatkowo, jest ona bardziej skłonna, aby pozostać w firmie.
✅ Efektywność i produktywność – pracownicy pracują wydajniej w środowisku, gdzie panuje pozytywna atmosfera. Mniejszy stres i lepsza komunikacja przekładają się na wyższą produktywność.
✅ Zdrowie psychiczne i fizyczne – pozytywna atmosfera zmniejsza poziom stresu, co ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Mniej stresu oznacza mniej absencji chorobowych i lepsze samopoczucie.
✅ Relacje międzyludzkie – dobra atmosfera sprzyja budowaniu lepszych relacji między pracownikami. Zespół, który dobrze się dogaduje, jest bardziej zgrany i efektywniej współpracuje.
✅ Reputacja firmy – przedsiębiorstwa, które są znane z dobrej atmosfery przyciągają do siebie nowych kandydatów i mają dzięki temu dobrą reputację na rynku.
Wiemy już dlaczego to takie istotne, kolejne pytanie co robić, aby realnie dbać o atmosferę. Czemu ten temat często w firmie jest niezauważalny lub spychany na później, bo są „ważniejsze” kwestie.
Dbanie o dobrą atmosferę w pracy wymaga zaangażowania zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników. Podajemy kilka przykładów, jak można to osiągnąć:
✅ Otwarta komunikacja – regularne spotkania zespołowe, gdzie pracownicy mogą swobodnie wyrażać swoje opinie i pomysły, a także osoby zarządzające, które mogą informować pracowników o ważnych decyzjach i zmianach w firmie.
✅ Docenianie i uznanie pracowników – uznawanie osiągnięć i wkładu pracowników, zarówno na spotkaniach zespołu, jak i one2one, które motywują i zachęcają do dalszego zaangażowania.
✅ Work-life balance – elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej, co pomaga pracownikom lepiej godzić obowiązki zawodowe z prywatnymi.
✅ Integracje – organizowanie wspólnego czasu poza pracą poprzez: wyjścia firmowe, imprezy czy wspólne wyjazdy.
✅ Stworzenie przyjaznego środowiska pracy – zapewnienie komfortowych i ergonomicznych stanowisk pracy – tworzenie przyjemnej przestrzeni do pracy.
✅ Rozwiązywanie konfliktów – szybkie i skuteczne rozwiązywanie konfliktów, zanim staną się większym problemem.
✅ Angażowanie pracowników w decyzje firmy – udział pracowników w podejmowaniu decyzji, które ich dotyczą, co zwiększa poczucie odpowiedzialności i zaangażowania.
👩💼👨💼Stworzenie i utrzymanie dobrej atmosfery w pracy to proces ciągły, który wymaga uwagi i zaangażowania. Pracodawcy powinni regularnie oceniać potrzeby swoich pracowników i podejmować działania, które sprzyjają pozytywnej i produktywnej atmosferze w miejscu pracy. Warto pamiętać, że za atmosferę odpowiedzialne są dwie strony – zarówno osoby zarządzające, jak i pracownicy.
🔎Zwróćcie uwagę jak wygląda to w Waszej firmie – Czy może powinno coś się usprawnić? Może dawno nie robiliście spotkania integracyjnego? Może nie mieliście czasu przez „ważniejsze i pilniejsze kwestie” na zdzwonienie się i porozmawianie co u Was? Jeśli zauważasz to u siebie w firmie spróbuj porozmawiać o tym z resztą pracowników czy przełożonym – może mieć to duży wpływ na skład Waszego zespołu, a przede wszystkim samopoczucia.
|